Chciałbym coś zaproponować, a mianowicie
: Cztery żywioły. Tom 1. Pochłaniacz. Ściśle ta propozyvja z osmologią jest związana...
6 lipca 2016
Kilka słów o centralnym doborze psów, który realizowany jest przez Zakład Kynologii Policyjnej w stosunku do psów kwalifikowanych na wszelkie formy szkolenia przewodników i tresury psów w Policji.
Zobacz tutaj >>>
21 czerwca 2016
Dzisiaj chciałbym zaprezentować killka wybranych i podstawowych informacji na temat osmologii. Mimo, że bardzo starałem się ograniczać i tak opracowanie jest dosyć duże. Polecam je szczególnie osobom rozpoczynającym zainteresowanie tą problematyką
Zobacz tutaj >>>
5 maja 2016
Badania osmologiczne na stronach CLKP.
31 grudnia 2015
Szampana otwieramy, życzenia składamy. A ja życzę Wam: roku udanego i zdrowia dobrego, szczęścia wielkiego i totka wygranego, miłości gorącej i wiecznie wrzącej. No i Nocy odlotowej i nie tylko sylwestrowej!
24 grudnia 2015
Zdrowia, szczęścia, pomyślności,
nie połykaj z karpia ości, nie jedz bombek,
nie pal siana, jedz pierogi, lep bałwana,
a w Swestra baw się do rana!
14 sierpnia 2015
Codziennie pokonuje z radością dystans niemal dwustu kilometrów. Kiedy przyjeżdża z Siedlec do pracy, nie zaczyna od kawy. Pierwsze kroki kieruje w stronę kojców. Nikt nie cieszy się na jego widok tak, jak jego czworonożni partnerzy. Dopiero widząc ich machające ogony, może ze spokojem przystąpić do swoich zadań. Krótko mówiąc o stołecznym Volfie słów kilka ...
Przeczytaj cały artykuł >>>
1 maja 2015
Stronę pokazalem rownież na Facebook'u. Choć broniłem się przed tym kilka ładnych lat.
7 kwietnia 2015
Święta, święta ... i po świętach. Zaczynają się zwykłe dni. Aby szybko przebiegły i aby znów byśmy mogli cieszyć się kolejnymi świętami.
2 kwietnia 2015
Życzenia Radosnych Świąt Wielkanocnych wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia. Pogody w sercu i radości płynącej z faktu Zmartwychwstania Pańskiego oraz smacznego Święconego w gronie najbliższych osób.
13 lutego 2015
Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji
oraz
Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne
we współpracy
z MT Targami sp. z o.o.
zapraszają na III Międzynarodową Konferencję Naukową na temat:
Miejsce zdarzenia
18-19 marca 2015 r.
Centrum Targowo-Kongresowe MT Polska
ul. Marsa 56c, Warszawa
Zobacz tutaj >>>
11 stycznia 2015
No i ropoczął się nowy rok. Zobaczymy co nam przyniesie ... 
20 grudnia 2014
Gdy przyjdą Święta w srebrnej bieli,
gdy Stary Rok w Nowy się zamieni,
przyjmijcie proszę gorące me życzenia,
niech się Wam spełnią wszystkie marzenia.
4 października 2014
W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach, po czterodniowych zmaganiach 34 przewodników psów kategorii patrolowo-tropiącej zakończyło emocjonującą rywalizację o indywidualne i drużynowe miejsca na podium. W uroczystym podsumowaniu Mistrzostw uczestniczył Komendant Główny Policji gen. insp. dr Marek Działoszyński.
Czytaj więcej >>>
11 września 2014
Dawno nie pisałem żadnych wiadomości. Postaram się, aby w najbliższym czasie pojawiło się ich kilka. 
21 marca 2014
Od bardzo ważnej dla mnie osoby dostałem informację, która istotnie wspiera moje pojmowanie osmologii. A tak w telegraficznym skrócie: „Czescy naukowcy sugerują, że psy osmologiczne są zdolne do rozróżniania zapachu bliźniąt jednojajowych. W badaniu Ludvika Pinc'a i wsp. (2011) udział wzięło 10 psów osmologicznych (owczarki niemieckie) służących w czeskiej Policji. Psy miały za zadanie rozróżnić zapachy dwóch par bliźniąt jednojajowych oraz dwóch par bliźniąt dwujajowych. Przewodnicy psów nie byli informowani o układzie eksperymentu, aby nie sugerować psom prawidłowego wskazania. We wszystkich przejściach psy rozróżniały prawidłowo zapachy bliźniąt jedno- i dwujajowych, jak również wskazywały pozytywnie zapachy pochodzące od tych samych osób.” Zobacz: Pinc, L., Bartoš, L., Reslova, A., Kotrba, R. (2011). Dogs discriminate identical twins. PloS one, 6(6), e20704. To już jest kolejne doniesienie na ten temat. Warto wiedzieć.
14 lutego 2014
W dniu 13 marca 2014 roku, podczas targów CrimeLab i EuroLab, odbędzie się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Miejsce Zdarzenia”. Organizatorami Konferencji są: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne i Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury.
Czytaj więcej >>>
9 lutego 2014
Dziś kilka słów o lubelskim zespole osmologii. Proszę spojrzeć na poniższą stronę. Należy również zwócić uwagę, że badania te prowadzone są zgodnie z procedurą jakościową: "Badania osmologiczne" o numerze HJ-16/Pb-O/1/13, wydanie I, z dnia 23.08.2013 r. A warto dziś, w mej ocenie, zwracać na to szczególną uwagę.
Zobacz tutaj >>>
2 lutego 2014
Od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości, pies służbowy odgrywał w Policji ważną rolę. Obecnie stał się jej integralnym elementem. Znaczące sukcesy zarówno w wykrywaniu przestępstw, jak i w zapobieganiu czynom bezprawnym zawdzięczamy w dużym stopniu czworonogom. Efektywne wykorzystanie psów w służbie zależy od właściwego i fachowego ich przygotowania w toku procesu tresury. To odpowiedzialne zadanie realizuje Zakład Kynologii Policyjnej, będący od 1992 roku integralną częścią CSP.
Czytaj więcej >>>
4 listopada 2013
Ciekawy artykuł w necie znalazłem. Czyli pokrótce o tym jak pachnie zabójca.
5 września 2013
Warto podkreślić, że dyscyplina, o której mowa na stronie, wymagała w bardzo krótkim czasie (a były to lata 90-te ubiegłego stulecia) podjęcia szeregu przedsięwzięć, które funkcjonują do dziś w postaci jednolitego i wzajemnie uzupełniającego się systemu.
Czytaj więcej >>>
4 września 2013
Przewodnicy psów służbowych wystartowali
Rozpoczął się XIII Finał Kynologicznych Mistrzostw Policji. W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach 17 drużyn rozpoczęło rywalizację o indywidualne i drużynowe miejsca na podium.
Czytaj więcej >>>
23 sierpnia 2013
XIII finał Kynologicznych Mistrzostw Policji
Po 3-letniej przerwie, w dniach 4–6 września br. w Zakładzie Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie odbędzie się XIII finał Kynologicznych Mistrzostw Policji.
Organizatorem finału Mistrzostw jest Centrum Szkolenia Policji, a nadzór nad jego organizacją i przebiegiem pełni Komendant CSP.
Czytaj więcej >>>
16 sierpnia 2013
Niedawno ukazała się ciekawa poycja literaturowa. Książka jest zatytułowana: "Dowody z innego wymiaru". Jest to zbiór 16 artykułów napisanych przez dziennikarzy, reporterów oraz ekspertów z dziedziny kryminalistyki.
Zobacz węcej>>>
8 sierpnia 2013
Dzięki uprzejmości Pani Anety Kuleszy-Chojnackiej możemy poszerzyć galerie.
Dziękuję! >>>
1 sierpnia 2013
Akurat w Sułkowicach
15 lipca br. do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach przybyli niecodzienni goście – pani Joanna Korczak i jej pies rasy owczarek niemiecki o imieniu Akurat. Pani Joanna wylicytowała trzydniowy pobyt w ZKP podczas aukcji prowadzonej w ramach wspierania akcji Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Zobacz więcej >>>
16 lipca 2013
Zakończyły się wojewódzkie eliminacje do Kynologicznych Mistrzostw Policji SUŁKOWICE 2013. Przewodnicy psów służbowych, którzy ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi stanęli do rywalizacji musieli pokonać wiele konkurencji.
Czytaj więcej >>>
24 maja 2013
W dniach 23 – 24 maja 2013 r. na terenie Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się konferencja zatytułowana „KRYMINALISTYKA – NAUKA – PRAKTYKA”. Zorganizowano ją z okazji Jubileuszu 40-lecia Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego. Miałem przyjemność w niej uczestniczyć. Z każdej strony, a w szczególności naukowej i organizacyjnej impreza wspaniała. Oby w przyszłości takich lub podobnych było więcej.
Podczas pierwszego dnia sympozjum, mającego charakter jubileuszowo-historyczny, wygłoszone zostały trzy referaty poświęcone historii PTK, obecnie podejmowanym przez towarzystwo działaniom oraz możliwym drogom jego rozwoju. Następnie odbyły się wystąpienia gości oraz wręczenie medali i księgi jubileuszowej.
Drugiego dnia konferencji w czterech sesjach naukowych dotyczących następujących tematów: kryminalistyka a prawo, kryminalistyka – metodyka, identyfikacja, kryminalistyka – teoria i praktyka śledcza oraz współczesna technika kryminalistyczna swoje wykłady wygłosili czołowi reprezentanci polskiej kryminalistyki.
29 kwietnia 2013
Czytaj więcej >>>
18 kwietnia 2013
Wciąż nie wiadomo, kto zabił studenta politechniki Wojciecha Króla. Czy zabójcy są na wolności tylko przez błędy śledczych? Zdaniem sądu policjantom zależało na spektakularnym sukcesie i nie zatroszczyli się o jakość dowodów. A może źle wytypowano sprawców? Oto pytania, które ciągle pozostają bez odpowiedzi. Polecam magazyn Focus Śledczy 03/13, kwiecień – maj 2013. Można w nim też coś o historii osmologii znaleźć. Polecam.
19 marca 2013
„Niekonwencjonalne metody śledcze”
- to temat dyskusji zorganizowanej przez Prawnicze Koło Naukowe „Lege Artis” działające przy Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Gośćmi spotkania byli: Naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji oraz Krzysztof Jackowski – jasnowidz.
Zobacz więcej >>>
10 marca 2013
Choć bez mundurów - w Policji są niezastąpione
Tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw, pomagają w poszukiwaniu osób zaginionych i zabezpieczeniu imprez. Aceton, Belit i Epan, trzy psy patrolowo-tropiące służące w jarosławskiej komendzie tropią skutecznie. Wraz ze swoimi przewodnikami w 2012 r. podjęły ponad 110 tropień, również na rzecz innych jednostek. Na co dzień wraz ze swoimi przewodnikami patrolują ulice …
Czytaj więcej >>>
19 lutego 2013
Miało dziś miejsce niebywałe wydarzenie. Po blisko 10 latach przerwy miałem przyjemność rozmawiać z jednym z prekursorów osmologii i prawdziwym orędownikiem wykorzystania psów użytkowych w Policji.
Zobacz więcej >>>
16 lutego 2013
Dokładnie dzisiaj mija 10 lat, jak zawodowo zajmuję się czymś innym niż osmologia. W tym czasie na "swej drodze" miałem możliwość spotkania wielu wyjątkowych ludzi. A pasja pozostała.
5 stycznia 2013
Uroczyste przekazanie - dwa owczarki rozpoczynają służbę w Nysie
Dwa owczarki belgijskie – Karo i Szogun będą od dzisiaj służyć w nyskiej komendzie. Ich uroczyste przekazanie odbyło się w opolskiej Komendzie Wojewódzkiej Policji.
Więcej >>>
26 grudnia 2012
Serce u stóp policjanta
W grudniowym numerze Stołecznego Magazynu Policyjnego ukazał się artykuł pt. "Serce u stóp policjanta" dotykający szerokiego spektrum zagadnień związanych z wykorzystywaniem w codziennej pracy policyjnej psów służbowych. Artykuł polecamy nie tylko umundurowanym miłośnikom czworonogów...
cZYTAJ WIĘCEJ >>>
18 grudnia 2012
Darku !
W daleką podróż zabrał Cię Bóg
Jedną nadzieję nam dając,
Że kiedyś przekroczą też Niebios próg,
Ci, którzy tutaj w bólu pozostali...
11 grudnia 2012
Czworonożny patrol – podsumowanie projektu
W Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zakończyło się seminarium podsumowujące projekt „Czworonożny patrol - wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie szkolenia psów służbowych oraz doskonalenia zawodowego przewodników psów służbowych”.
Czytaj więcej >>>
21 listopada 2012
Chciałbym dziś zainteresować Państwa pewnym blogiem i współpracą Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk z amerykańskim prawnikiem zajmującym się także mymi ulubieńcami.
Również bardzo serdecznie dziękuję Osobie, od której otrzymałem poniższy link.
Proszę zerknij tutaj >>>
7 listopada 2012
Policjanci z Brodnicy, wspólnie ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi, odbyli kolejne szkolenie na brodnickim poligonie. Mundurowi ćwiczyli m.in. tropienie i zatrzymanie groźnego przestępcy. Zaltor, Beraj i Dymer to psiaki, które pełnią służbę w tamtejszej komendzie powiatowej.
Czytaj więcej>>>
20 października 2012
Dzisiaj po raz kolejny miałem przyjemność poprowadzić zajęcia w ramach Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego w trakcie podyplomowych studiów prawa dowodowego, kryminalistyki oraz nauk pokrewnych, poprowadzić zajęcia dla słuchaczy tegoż Studium. Zajęcia odbywały się na Wydziale Fizyki UW. Podobnie, jak w latach ubiegłych tematem blisko 4 godzinnej prezentacji było omówienie istoty badań osmologicznych oraz najistotniejszych orzeczeń sądowych w tym zakresie.
10 października 2012
Jak widzi i słyszy pies?
Więcej >>>
14 września 2012
Uprzejmie informuję, że w dniach od 20 do 23 listopada 2012 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym „Exploris” w Serocku odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Fizykochemiczne badania śladów kryminalistycznych”.
Wiecej informacji >>>
10 września 2012
Podczas targów przemysłu obronnego w Kielcach można było obejrzeć pokaz tresury psów policyjnych. Przewodnicy wraz ze świetnie wyszkolonymi czworonogami prezentowali swoje umiejętności zgromadzonej publiczność.
Czytaj więcej >>>
21 sierpnia 2012
Na służbie ze zwierzakami
Pracę funkcjonariuszy Policji wielokrotnie wspierają zwierzęta. Ich asysta jest często nieoceniona. Oprócz koni, w Policji wiernie służą także psy. W zależności od wyszkolenia do ich obowiązków należeć mogą dzienne lub nocne patrole, tropienie sprawców przestępstw, a także wykrywanie materiałów wybuchowych czy narkotyków. Służba z czworonogiem nie jest jednak łatwa. Wiąże się ona bowiem z ogromną odpowiedzialnością oraz codziennymi szkoleniami.
Czytaj więcej >>>
10 czerwca 2012
Na łamach periodyka „Palestra” - Pisma Adwokatury Polskiej, nr 5-6/2012 ukazało się opracowanie zatytułowane: Unijne uregulowania w zakresie akredytacji laboratoriów sądowych (Union settlement of forensic laboratory accreditation). Zachęcam do lektury!
Zobacz więcej >>>
22 kwietnia 2012
Przeszukując Internet udało mi się znaleźć polsko-angielski słowniczek pojęć podstawowych odnoszących się do policyjnych psów służbowych.
Zachęcam do lektury >>>
14 kwietnia 2012
Interesującą glosę do wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 3 lutego 2011 r., w sprawie sygn. II AKa 266/10, odnoszącą się do badań osmologicznych, a opracowaną przez prof. zw. dr hab. Józefa Wójcikiewicza przeczytać można na łamach "Prokuratury i Prawa" (nr 4/2012).
Zobacz więcej >>>
11 kwietnia 2012
Policyjne psy służbowe przeszły sprawdzian
Sprawdzian jaki przechodzą raz do roku policyjne psy służbowe nazywany jest atestacją. Ocenie podlegają umiejętności zdobyte przez służbowe czworonogi podczas wcześniejszych szkoleń. Komisja sprawdza m.in. czy zwierzęta zachowują dyscyplinę, czy są posłuszne przewodnikowi psa i czy w razie potrzeby potrafią zachować się agresywnie wobec niebezpiecznego przestępcy.
Zobacz więcej >>>
1 kwietnia 2012
Psy policyjne pełnią swoją służbę w różnym zakresie. Niektóre pomagają w tropieniu śladów ludzkich, inne wykorzystują swój niezawodny węch by wskazywać miejsce ukrycia narkotyków. Od kilku dni w zespole prasowym KGP również pracuje pies. Tabloid – rasowy pies prasowy!
Czytaj więcej >>>
31 marca 2012
Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab już się zakończyła. To jedyne w całej Europie targi dedykowane branży kryminalistycznej. Wiodącym tematem tegorocznych warsztatów bęła problematyka standaryzacji w kryminalistyce.
Zobacz więcej >>>
18 marca 2012
Już za kilka dni - pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab. To jedyne w całej Europie targi dedykowane branży kryminalistycznej. Wiodącym tematem tegorocznych warsztatów będzie problematyka standaryzacji w kryminalistyce.
3 marca 2012
Uprzejmie informujemy, że Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego wspólnie z Radą Naukową organizuje w dniach 29 czerwca - 6 lipca 2012 r. IV Warsztaty Kryminalistyczne, których tematem wiodącym będzie „Biegły i jego opinia w polskim systemie prawnym”.
Warsztaty odbędą się w Zabużu (08-220 Sarnaki, Zabuże 40), w hotelu „Dwór w Zabużu”. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zaproszenia adresowane są do najbardziej aktywnych członków Towarzystwa.
Zobacz więcej >>>
24 lutego 2012
28 marca 2012 r. w trakcie targów CrimeLab eksperci Straży Granicznej zaprezentują problematykę fałszowania dokumentów podróży, jak również sposoby ich wykrywania. Zilustrują i omówią zabezpieczenia stosowane w dokumentach podróży, powiedzą jak wygląda analiza pozwalająca ocenić autentyczność dokumentu, przedstawią najnowsze techniki fałszerskie, zaprezentują specjalistyczny sprzęt, będący na wyposażeniu placówek Straży Granicznej.
Zobacz więcej >>>
19 lutego 2012
Policyjne psy do zadań specjalnych
Pracownia Osmologii Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy przeszła z wynikiem pozytywnym ocenę sprawności użytkowej psów specjalnych oraz certyfikację przeprowadzoną przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. W Pracowni Osmologii pracuje ekspert i dwóch przewodników-techników osmologii, którzy opiekują się sześcioma psami – cztery owczarki są wyszkolone i posiadają uprawnienie do wykonywania badań, natomiast dwa są w trakcie szkolenia.
Zobacz więcej >>>
10 lutego 2012
Eksperci z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna w Krakowie zapraszają na konferencję pt.:
„Nauki sądowe w służbie wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania”
28 marca 2012
Konferencja odbędzie się podczas Międzynarodowych Targów Techniki Kryminalistycznej CrimeLab.
Zobacz więcej >>>
4 lutego 2012
Dołączając się do Organizatorów mam już dziś przyjemność i zaszczyt zaprosić Państwa na Międzynarodową Konferencję z okazji 55-lecia powstania Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Krakowie "KRYMINALISTYKA, POLICJA, BEZPIECZEŃSTWO", która odbędzie się w dniach 26 - 28 września 2012 roku.
Więcej informacji >>>
2 lutego 2012
Biorąc pod uwagę zbieżność zainteresowań chciałbym dziś Państwu przedstawić forum. które zatytułowano: WWW.TECHKRYM.PL. Dostęp do forum w formie banera graficznego zleźć można również w dziale ciekawe linki. Zachęcam do lektury.
29 stycznia 2012
Na łamach czasopisma Prokuratura i Prawo nr 1, 2012 – Wydawnictwo Instytutu Ekspertyz Sądowych i Prokuratury Generalnej RP, ISSN 1233-2577, ukazał się artykuł zatytułowany: „Akredytacja laboratoriów wydających opinie kryminalistyczne”. Artykuł na stronie Prokuratury Generalnej jest dostępny w postaci pliku *.doc. Zachęcam do poczytania. 
8 stycznia 2012
Dział *psy w policji* został uzupełniony o informację dotyczącą policjantów – przewodników oraz psów służbowych realizujących zadania w służbie prewencyjnej Policji w 2010 r. Na tę z 2011 r. jeszcze pewnie przyjdzie chwilę nam poczekać.
Zobacz tutaj!
2 stycznia 2012
Rozpoczął się właśnie 2012 r., a wraz z nim powstawać będą nowe wyzwania. Zobaczymy, co interesującego dziać się będzie w osmologii.
30 grudnia 2011
Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Spełnienia marzeń, również tych głęboko skrywanych. Znalezienia skrawka nieba i bliskich serc, które będą to niebo z Wami dzielić.
Niech ten rok nada WASZEMU życiu nowych smaków i słodyczy pocałunków. Korzystajcie z niego ile tylko starczy tchu!!!
22 grudnia 2011
Niech te zbliżające się wielkimi krokami świąteczne dni będą dla Was czasem odpoczynku i wzajemnej troski o siebie, a chwile spędzone wspólnie z rodziną przyniosą samo ciepło.
Wszystkiego najlepszego - życzy T. Bednarek
2 grudnia 2011
Znane są już wyniki plebiscytu na „Psa Bohatera” 2011 roku, który odbył się w ramach programu społecznego „Pomóżmy Razem”. Główną nagrodę w kategorii „Profesjonalista” otrzymał pies policyjny Major z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu, którego opiekunem i przewodnikiem jest mł.asp. Jakub Wojtkowiak. Serdecznie gratuluję!
Czytaj więcej >>>
30 listopada 2011
Police and Military Dogs Criminal Detection, Forensic Evidence and Judicial Admissibility
John J Ensminger
Książka stanowi swego rodzaju przegląd zmian, jakie zaszły w problematyce wykorzystania psów w ciągu ostatnich czterech dziesięcioleci. Uwzględnia odkrycia odnoszące się do psich możliwości i ich umiejętności. Autor wskazuje, że właściwie przygotowany do pracy pies policyjny może mieć wpływ na późniejsze dochodzenia przestępstw i ich ściganie. Autor omawia procedury wykorzystania psów do pracy węchowej oraz ich dowodowe wykorzystanie. Odnosi się również do granic dopuszczalności tego typu dowodów w postępowaniach. => Takie to moje wolne tłumaczenie :)
Zobacz tutaj >>>
22 listopada 2011
W dniu 22 listopada 2011 r. w sali Muzeum Sądownictwa ALK w siedzibie Akademii odbyło się zorganizowane przez Katedrę Prawa Karnego w Kolegium Prawa ALK, Prawnicze Koło Naukowe "Studencka Poradnia Prawna" oraz Kolegium Prawa ALK spotkanie z cyklu "Śniadania naukowe w Kolegium Prawa ALK" poświęcone tematowi "PR w służbie RP. Rola public relations w funkcjonowaniu Policji".
Gościem spotkania był insp. dr Mariusz Sokołowski, Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji.
Zobacz więcej >>>
20 listopada 2011
Dzisiaj, tj. 20.11.2011 r. po raz kolejny miałem przyjemność w ramach Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego w trakcie podyplomowych studiów prawa dowodowego, kryminalistyki oraz nauk pokrewnych, poprowadzić zajęcia dla słuchaczy tegoż Studium. Zajęcia odbywały się na Wydziale Fizyki UW. Tematem blisko 4 godzinnej prezentacji było omówienie istoty badań osmologicznych oraz najistotniejszych orzeczeń sądowych w tym zakresie.
10 listopada 2011
Serial „Komisarz Aleks” to wartka akcja i trzymająca w napięciu opowieść rozgrywana w najciekawszych miejscach Łodzi. Integralnym, jeśli nie najważniejszym, elementem fabuły są emocje wynikające z relacji policyjnego psa Aleksa z zespołem detektywów, walczących z różnymi obliczami przestępczości.
Czytaj więcej >>>
21 października 2011
Dzisiaj na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się I Sympozjum Biografistyki Policyjnej "Policjanci Wczoraj i Dziś".
- Nie zawsze doceniamy wagę tego, że wykonując swoje zadania dziś, tworzymy historię – powiedział, witając uczestników sympozjum, nadinsp. Waldemar Jarczewski Zastępca Komendanta Głównego Policji. Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa "Policja w ochronie dziedzictwa narodowego" oraz promocja I tomu "Encyklopedii Policji".
Też mnie tam opisano 
Więcej >>>
03 października 2011
Dziś ukazał się Magazyn FOCUS "Śledczy" nr 5/2011, a w nim opracowanie zatytułowane: "Efekt CSI, czyli Hollywood na tropie zbrodni" autorstwa mojej skromnej osoby. Serdecznie polecam. :)
26 września 2011
Już niedługo ukaże się kolejny numer magazynu!
A w nim? Nie powiem ... :)
Magazyn FOCUS "Śledczy" nr 5/2011
Miejsce: cały świat
3 października 2011 godzina:00:00

6 września 2011
Zobacz opracowanie: "Osmologia" w książce zatytułowanej Kryminalistyka. Wybrane zagadnienia techniki. ISBN: 979-83-7462-267-7, Praca zbiorowa pod red. G. Kędzierskiej i W. Kędzierskiego, Wydział Wydawnictw i Poligrafii Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie 2011, s. 127-143.
Zobacz tutaj >>>
16 sierpnia 2011
Z dniem 1 sierpnia 2011 r. w stan spoczynku przeszedł podinsp. Dariusz Dudek z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Radomiu. Darku! Chciałem Ci podziękować za Twój wkład w rozwój polskiej osmologii. Takich ludzi, jak Ty będzie jej brakować.
22 lipca 2011
Powoli zbliża się dwudziesta rocznica utworzenia osmologii. Z tego też powodu wpadłem na szatański pomysł opisania tego czasu na łamach Problemów Kryminalistyki. Artykuł się już ukazał. Zachęcam Szanownych Czytelników do jego lektury.
Zerknij również tutaj >>>
22 maja 2011
W dniach 18 i 19 maja 2011 roku pod patronatem Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, w Laboratorium Kryminalistycznym KWP zs. w Radomiu odbyłysię warsztaty naukowe „Osmologia 2011”.
Czytaj więcej >>>
11 maja 2011
Wśród różnego rodzaju badań kryminalistycznych na czoło wysuwa się identyfikacja osób, rzeczy i substancji oraz rzadziej zwierząt i rośln i...
więcej>>>
8 maja 2011
Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne, wychodząc naprzeciw postulatom zgłaszanym przez uczestników I Kongresu Nauk Sądowych, podejmuje inicjatywę zorganizowania szkoleń dla biegłych z zakresu zagadnień prawa dowodowego, zasad wydawania opinii, podstawowych uprawnień i obowiązków biegłego oraz prezentacji opinii przez sądem.
Proponuje się 8 godzinne szkolenie podstawowe "BIEGŁY W SĄDZIE" w formie wykładu interaktywnego obejmującego tematy zamieszczone w programie ramowym. Wykłady prowadzą wybitni znawcy tej problematyki, nauczyciele akademiccy z tytułami profesorskimi i doktorskimi, pełniący równocześnie funkcje biegłych sądowych.
Zobacz więcej >>>
02 maja 2011
Jak pachnie zabójca? Przestępca zawsze pozostawia po sobie jakiś ślad. Musiał coś zjeść na śniadanie, spocić się, użyć jakiegoś dezodorantu, usiąść na krześle i w końcu zostawić swój zapach na miejscu zbrodni. Woni nie da się podrobić. Wystarczy jej odrobina, by stwierdzić kto zabił.
Więcej czytaj na portalu onet.pl
26 kwietnia 2011
O tym co wydarzyło się w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku powinien pamiętać z nas każdy! Dla niektórych są to niestety nieznane zupełnie czasy, ale pozwolę sobie wspomnieć o tym wydarzeniu. Ja jeszcze wtedy do szkoły chodziłem …
Czytaj więcej >>>
25 kwietnia 2011
Największa organizacja kynologiczna w USA - American Kennel Club - ogłosiła listę najpopularniejszych ras psów w roku 2010. Chcesz zobaczyć?
Zerknij tutaj >>>
21 kwietnia 2011
Niech Wam Mili będzie wiosennie, słonecznie, świąteczne! Niech cieszą Wasze oczy kolorowe pisanki i wielkanocne baranki! Niech towarzyszy Wam piękny uśmiech! Niech się w śmigus-dyngus woda na Was leje, a wielkanocny zając przyniesie radość i nadzieję. Oby zdrowie dopisało i jajeczko smakowało, by szyneczka nie tuczyła, a zajączek uśmiechnięty - przyniósł wreszcie te prezenty!
Wszystkiego co najlepsze,
życzy Autor
14 kwietnia 2011
13 kwietnia 2011
Dzięki uprzejmości naszego rodzimego Związku Kynologicznego mogliśmy stworzyć ranking najpopularniejszych ras psów w Polsce. Oczywiście mowa jest o psach rodowodowych, bo tylko takie są uznawane za rasowe. Trzy pierwsze miejsca nie zaskoczą chyba nikogo.
Opracowanie: IW/Onet.pl
Zerknij tutaj >>>
11 kwietnia 2011
Stowarzyszenie Empatia oraz Dziekan Wydziału Prawa Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zapraszają na panel dyskusyjny "Prawo a prawa zwierząt". Jest on jednym z wielu wydarzeń towarzyszących obchodom Tygodnia Weganizmu organizowanym przez Stowarzyszenie. Odbędzie się w dniu 17 kwietnia od godz. 14:00 (niedziela) w Sali S302, w budynku Szkoły, przy ul. Chodakowskiej 19/31. Wstęp wolny.
Więcej informacji >>>
10 kwietnia 2011
Dokładnie przed rokiem o godz. 7.27 z lotniska wystartował samolot TU-154M z prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką oraz 94 innymi osobistościami na pokładzie, które udawały się do Katynia na uroczyste obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Samolot rozbił się pod Smoleńskiem o godz. 8.41 podchodząc do lądowania. Zginęło w niej 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące.
[*][*][*]
07 kwietnia 2011
Chciałbym dziś zaprezentować uchwałę przyjętą podczas I Kongresu Nauk Sądowych. Jest ona przeogromnie ważna dla środowiska biegłych w naszym kraju. Warto się z nią bliżej zapoznać.
Uchwała I Kongresu Nauk Sądowych >>>
05 kwietnia 2011
Koło Naukowe Prawa Karnego Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego „IUSTITIA” ma zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Przestępstwa rzadko podejmowane przez organy ścigania – aspekty kryminalistyczne, materialnoprawne i procesowe”, która odbędzie się w dniach 9–11 maja 2011 roku w Rzeszowie.
Czytaj więcej>>>
24 marca 2011
Wczoraj miałem przyjemność, dzięki uprzejmości Pani prof. dr hab. Ewy Gruzy, w Katedrze Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego poprowadzić zajęcia dla studentów tegoż wydziału na temat dowodu z badań osmologicznych i o możliwościach jego zastosowania w procesie karnym.
22 marca 2011
Ze swojej strony chciałbym, jako dobrą lekturę zaproponować opracowanie podinsp. Janusza Dziechciaruka - zastępcy naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, które ukazało się w ostatnio opublikowanych „Problemach Kryminalistyki" w 2010 r., a zatytułowane: Uwagi na temat raportu NAS „Strengthening Forensic Science in the United States: A Path Forward”. Comments of NAS report: „Strengthening Forensic Science in the United States: A Path Forward”. Artykuł ten jest próbą przedstawienia najistotniejszych kwestii zawartych w raporcie amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk „Strengthening Forensic Science in the United States".
16 marca 2011

Harmonogram wykładów realizowanych w Polskim Towarzystwie Kryminalistycznym w 2011 roku.
Zerknij tutaj>>>
19 lutego 2011
"Największe cuda powstają w największej ciszy"
Wilhelm Raabe
Koło Naukowe Prawa Karnego Uniwersytetu Rzeszowskiego „IUSTITIA” doprowadziło do wydania pod redakcją Pani Moniki Wędrychowicz materiałów z konferencji zatytułowanej: „IV Dni Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego”. Warto zapoznać się z zawartymi w opracowaniu materiałami. I o osmologii znaleźć też w niej coś można. Ze swej strony polecam tę przeciekawą lekturę i dziękuję Twórcom, że powstała …
Relację z przebiegu konferencji znaleźć można tutaj >>>
28 stycznia 2011
Kilka słów o osmologii...
Ukazał się drugi tegoroczny numer Charakterów. Co w nim można znaleźć?
Zerknij tutaj >>>
24 stycznia 2011
Na łamach periodyku "Policja 997" ostatnio ukazały się recenzje ostatnich opracowań Pani dr Moniki Całkiewicz. Autorem recenzji jest Pan Leszek Koźmiński.
Zobacz więcej>>>
23 stycznia 2011
Bardzo ciekawe, przynajmniej w mojej ocenie, opracowanie ukazało się na stronie LK KSP, które zatytułowano: "Laboratorium Kryminalistyczne KSP w 2010 roku w "pigułce".
Warto zobaczyć >>>
17 stycznia 2011
W dniu 13 stycznia 2011 r. w Muzeum Sądownictwa odbyło się śniadanie naukowe poświęcone tematowi "Kryminalistyka a środki psychoaktywne, czyli o walce Don Kichota z wiatrakami słów kilka".
Spotkanie było objęte patronatem Komendanta Stołecznego Policji.
zobacz więcej >>>
3 stycznia 2011
Śniadanie naukowe poświęcone tematowi "Kryminalistyka a środki psychoaktywne, czyli o walce Don Kichota z wiatrakami słów kilka"
Kolegium Prawa ALK oraz Sekcja Nauk Penalnych Prawniczego Koła Naukowego "Lege Artis" zapraszają do udziału w śniadaniu naukowym poświęconym tematowi "Kryminalistyka a środki psychoaktywne, czyli o walce Don Kichota z wiatrakami słów kilka".
Spotkanie odbędzie się w dniu 13 stycznia 2011 roku (czwartek) w godzinach 9.30-12.00 w Muzeum Sądownictwa (A-26) w siedzibie Akademii Leona Koźmińskiego przy ul. Jagiellońskiej 57/59 w Warszawie.
Zobacz więcej >>>
1 stycznia 2011
Witam Wszystkich w Nowym Roku! Mam nadzieję, że nie będzie on gorszy od ubiegłego, czego Państwu i sobie życzę!
29 grudnia 2010
Po zaciemnionym niebie biegnie smuga kolorowa, z ogonem rozpryskującym się po królestwie nocy. Po chwili znika w blasku księżyca, tak jak rok miniony. Lecz coś po nim pozostanie- wspomnienia i marzenia. Szczęście i te dni gorsze, słowa raniące i te kojące. Uśmiech igrający ze łzami. A ja życzę Wam, aby te wspomnienia, które pozostaną w pamięci w Nowym Roku były inne. Z marzeniami, masą dobrych dni, słowami płynącymi z serca, które uszczęśliwią, wspomnienia z masą miłości i przyjaźni.
23 grudnia 2010

Tradycyjnie jak co roku sypią się życzenia wokół, większość życzy świąt obfitych i prezentów znakomitych, a ja życzę, moi mili, byście święta te spędzili tak jak każdy sobie marzy. Może cicho bez hałasu iść na spacer gdzieś do lasu? Może w gronie swoich bliskich jedząc karpia z jednej miski? Może gdzieś tam w ciepłym kraju czując się jak Adam z Ewą w raju? Ważne, aby w te święta, był ktoś, kto o nas pamięta.
21 grudnia 2010
Uwaga!
Istnieją duże problemy podczas oglądania strony korzystając z przeglądarki IE. Bardzo proszę o wykorzystanie innych, dostępnych przeglądarek.
12 grudnia 2010
Wczoraj miałem przyjemność w ramach Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach podyplomowych studiów prawa dowodowego, kryminalistyki oraz nauk pokrewnych, poprowadzić zajęcia dla słuchaczy tegoż Studium. Tematem blisko 4 godzinnej prezentacji było omówienie istoty badań osmologicznych ...
Czytaj więcej >>>
06 grudnia 2010
W dniu 3 grudnia 2010 r. w siedzibie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego przy ul. Zgody w Warszawie zostały wręczone wyróżnienia nadane przez Zarząd Główny i Radę Naukową Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego w konkursie im. prof. Tadeusza Hanauska na pracę roku z dziedziny kryminalistyki.
Czytaj więcej >>>
14 listopada 2010
W numerze 269/10 "Problemów Kryminalistyki" ukazał się artykuł pt. "Badania biegłości i porównania międzylaboratoryjne w systemie akredytacji laboratorium kryminalistycznego" autorstwa mojej skromnej osoby i zastępcy naczelnika Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji podinsp. Henryki Miąskiewicz.
Zachęcam do lektury >>>
14 listopada 2010
Ciekawy artykuł w necie na temat badań amerykańskich odnoszących się do pogryzień przez psy znalazłem (składnia AcI
). Warto poczytać !
Zachęcam do lektury!
08 listopada 2010
W dniu 26 października 2010 r. odbył się prowadzony przez Prodziekana Wydziału Prawa Profesora Jacka Sobczaka panel dyskusyjny pt. Filozoficzne sposoby pojmowania i prawnicze definiowanie podmiotowości zwierząt. W spotkaniu wzięli udział: dr Tomasz Kozłowski oraz mgr Robert Sawicki. Może warto problemowi przyjrzeć się trochę bliżej?
Zerknij tutaj>>>
06 listopada 2010
Nie tak dawno ukazało sie interesujące opracowanie odnoszące się do psów osmologicznych, autorami którego są: J.J. Ensminger, T. Jezierski, M. McCulloch. Zatytułowano je natomiast: Scent Identification in Criminal Investigations and Prosecutions: New Protocol Designs Improve Forensic Reliability. Pochodzi z 24 sierpnia 2010, a znaleźć je można na stronie SSRN – Social Science Research Network.
Wiele ustaleń i sformułowanych w opracowaniu konkluzji odnosi się do amerykańskiego (precedensowego) systemu prawnego - czyli Common law. Warto jednak poczytać. Z pewnością cieszy fakt, iż w opracowaniu obficie cytuje się polskich Autorów.
Więcej >>>
25 października 2010
Może zabrzmi to bardzo pompatycznie, ale chciałem sie pochwalić, a mianowicie w XIV tomie "Problemów Współczenej Kryminalistyki" ukazal sie artykuł mojego autorstwa zatytułowany: "Akredytować, czy też nie? Oto jest pytanie". Zachęcam do lektury :)
08 października 2010
"Profil mordercy" - Paul Britton, jeden z najsłynniejszych na świecie profilerów – czyli specjalistów, którzy tworzą psychologiczny portret sprawców zbrodni – zabiera nas w podróż w głąb zbrodniczego umysłu.
Więcej >>>
06 października 2010
Chciałbym dziś zarekomendować opracowanie dr Moniki Całkiewicz zatytułowane: "Oględziny zwłok i miejsca ich znalezienia". Pracę tę, w takiej formie i ujęciu, mógł napisać tylko „praktyk”, który taką czynność wielokrotnie osobiście wykonywał, a co więcej – praktyk z rozległą znajomością tematu od strony teoretycznej, który w sposób przystępny wykorzystał tę wiedzę przy omawianiu praktycznych aspektów przeprowadzania oględzin zwłok, tworząc publikację, którą można z całą odpowiedzialnością nazwać „podręcznikiem” dla pracowników organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.
Więcej >>>
02 października 2010
Tym razem coś z obszaru kryminologii.
Chciałbym zarekomendować pewien podręcznik pt. "Kryminologia. Wybrane zagadnienia". Podręcznik obejmuje najistotniejsze zagadnienia kryminologii, m.in. nurty i teorie kryminologiczne, wybrane ujemne zjawiska społeczne o kryminogennym potencjale (alkoholizm, prostytucja, narkomania, niedostosowanie społeczne młodzieży) oraz problematykę ofiar przestępstw. Ponadto scharakteryzowane zostały wybrane rodzaje przestępczości (zorganizowanej, drogowej), omówiono bezpieczeństwo na obszarach kolejowych oraz zagadnienie bezpieczeństwa imprez sportowych.
Więcej >>>
20 września 2010
Warto dziś zarekomendować opracowanie dr Moniki Całkiewicz, a zatytułowane "Modus operandi sprawców zabójstw". Książka została napisana na podstawie pogłębionej analizy źródeł zarówno polskich, jak i zagranicznych, a także z uwzględnieniem stanowisk krajowego orzecznictwa.
Czytaj więcej >>>
14 września 2010
Z pewnym opóźnieniem, ale pragniemy poinformować, że od dnia 1 września 2010 r. w Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Głównej Policji nadzór nad problematyką osmologii powierzono nowej osobie. Ze swojej strony chcielibyśmy życzyć wytrwałości w realizacji zadań, samych sukcesów zawodowych i spełnienia marzeń.
6 września 2010
Tym razem chciałbym zarekomendować dostęp do e-biblioteki Szkoły Policji w Pile. Pozycje wskazane na poniżej stronie dostępne są dla Szanownych Użytkowników w formacie *.pdf. Zachęcam do korzystania.
Szczególnie natomiast chciałbym polecić opracowanie Pana Leszka Koźmińskiego zatytułowane: „Dokument jako ślad kryminalistyczny. Wybrane aspekty”. Autor w zwięzłej formie połączył aspekty praktyczne i dydaktyczne, uwzględniając wypracowane i utrwalone w technice kryminalistycznej zasady postępowania z dokumentami, odwołał się do osiągnięć współczesnej kryminalistyki badawczej.
Dostęp do e-biblioteki >>>
23 sierpnia 2010
Chciałbym zarekomendować książkę autorstwa dra Józefa Gurgula zatytułowaną: „Uwagi o wykrywalności i czynnościach śledczych w sprawach o zabójstwa". Niniejsze opracowanie jest pierwszą książką dra Józefa Gurgula, wydaną dotychczas tylko raz przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w 1972 roku (do użytku wewnętrznego). Obecne wydanie nosi aktualne poprawki Szanownego Autora.
Zachęcam do lektury >>>
17 sierpnia 2010
Tajemnice wydarte zmarłym (Teasing Secrets from the Dead) - fascynująca opowieść wprost z najsłynniejszych miejsc zbrodni w Ameryce - dla wszystkich fanów serialu ”Kości”.
więcej >>>
16 sierpnia 2010
Kolejna - po Stuleciu detektywów - odsłona pasjonującej historii narodzin nowoczesnej kryminalistyki, autorstwa oczywiście Jürgena Thorwalda. Czym byłyby osiągnięcia wybitnych detektywów i policjantów bez żmudnej pracy specjalisty kryminologa i biegłego sądowego? To dzięki ich badaniom możliwe stało się rozwiązanie...
więcej >>>
23 lipca 2010
W związku ze zbliżającym się dniem Święta Policji chciałbym złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim policjantom i pracownikom policji. Gorące podziękowania i życzenia kieruję również do rodzin policjantów, gdyż to dzięki nim możliwe staje się realizowanie zadań służbowych na najwyższym poziomie. Wszystkim życzę uśmiechu na twarzach, mniej trosk oraz spełnienia marzeń.
21 lipca 2010
Dziś miałem przyjemność uczestniczenia w uroczystości otwarcia nowej siedziby Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Radomiu. Uruchomiono tam również nową pracownię osmologiczną ...
Więcej >>>
25 czerwca 2010
Dziś miałem przyjemność uczestniczenia w uroczystości nadania policyjnych uprawnień do samodzielnego opracowywania opinii. Uroczystość ta była dla mnie szczególna, gdyż uprawnienia otrzymał m.in. Pan Andrzej Wolski. Gratulacje Andrzeju, gratulacje !!!
20 czerwca 2010
W Problemach Kryminalistyki nr 267/2010 (s. 62) ukazało się opracowanie Mirosława Rogowskiego zatytułowane: "Próba określenia wpływu wieku śladu zapachowego umieszczonego w ciągu selekcyjnym na wskazania psów do badań osmologicznych" (ang.: Estimation of influence of scent trace age on indications by dogs in identification line up) W pracy przedstawiono metodykę i wyniki badania śladów zapachowych ludzi, których celem było określenie wpływu wieku śladu zapachowego umieszczonego w ciągu selekcyjnym na wskazania psów do badań osmologicznych. Po przeprowadzeniu badań i analizie wyników sformułowano wniosek, że wiek śladu zapachowego nie wpływa na wskazania psów do badań osmologicznych.
20 czerwca 2010
Chciałbym Państwa poinformować, że w Problemach Współczesnej Kryminalistyki, t. XIV ukazał się artykuł zatytułowany: "Akredytować, czy też nie? Oto jest pytanie", Wydawnictwo Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa 2010, s. 11. Odnosi się on do problematyki standaryzacji stosowanych przez laboratoria kryminalistyczne metod badawczych, w tym i osmologii.
19 czerwca 2010
Chciałbym serdecznie przeprosić Szanownych Czytelników za brak aktualizacji news'ów. Ale trochę mnie przy komputerze nie było. Postaram się w najbliższym czasie odrobić zaległości. 
20 kwietnia 2010
W opracowaniu zatytułowanym „Krytyka prawa. Niezależne studia nad prawem”, wyd. ALK 2010, s. 343 - ukazał się interesujący artykuł autorstwa dr Moniki Całkiewicz, a zatytułowany „Bezpieczeństwo wykonywania ekspertyz osmologicznych”. Zachęcam do lektury !
10 kwietnia 2010
Prezydent nie żyje!!! Samolot z parą prezydencką na pokładzie rozbił się niedaleko lotniska wojskowego w Smoleńsku. Nikt nie przeżył katastrofy - informuje gubernator okręgu smoleńskiego rosyjskie agencje informacyjne. - Maszyna jest w znacznym stopniu zniszczona. Trwa akcja ratunkowa - to z kolei informacja polskiego MSZ. Telefony wszystkich pasażerów samolotu milczą. [*][*][*]
20 marca 2010
Koło Naukowe Prawa Karnego „Temida” zaprasza na inscenizację procesu „wampira z Krakowa” – Karola Kota, seryjnego mordercy, ujętego i osądzonego w 1968 roku.
Czytaj więcej >>>
14 marca 2010
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "IV Dni Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UR" 19-21 kwietnia 2010 roku Rzeszów.
2 marca 2010
Informuję, że w dniu 5 marca 2010 roku o godzinie 10:00 w Auli A.3 Collegium Iuridicum przy ulicy Lipowej 4 w Warszawie odbędzie się XI Konferencja Wydziałowa na temat "Prawo w dobie globalizacji", której organizatorem jest Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
27 lutego 2010
Publikacja jest efektem wielomiesięcznej pracy studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego zainteresowanych działalnością w ruchu naukowym. Zawiera ona referaty wygłoszone podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej zatytułowanej "Taktyka i technika kryminalistyczna - wczoraj, dziś, jutro", zorganizowanej w ramach Międzyuniwersyteckiego Obozu Naukowego "In iustam rem", który odbył się w dniach 6-9 stycznia 2009 r. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Inicjatywa ta doszła do skutku za sprawą członków Koła Naukowego Administratywistów "Ad Rem" Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Koła Naukowego Prawa Karnego Studentów Uniwersytetu Rze szowskiego "Iustitia" Członkowie KNA "Ad Rem" szczególnie zainteresowani byli strukturą oraz działalnością Policji jako elementu administracji publicznej. Głównym celem studentów z KNPK "Iustitia" było z kolei pogłębienie posiadanej wiedzy z zakresu kryminalistyki. Projekt zrealizowano na terenie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.
23 lutego 2010
W dziale "galerie" pojawiła się nowa seria zdjęć wiążących się z tematyką badań osmologicznych. Ich autorem jest Pan Henryk Kruk. Masz ochotę zobaczyć? Zerknij tutaj >
14 lutego 2010
Serdecznie zapraszam na wykład pt. "Wpływ różnych rodzajów pamięci na fałszowanie podpisów", który zostanie wygłoszony przez Panią mgr Annę Żochowską w dniu 19 lutego 2010 r. o godzinie 11:00 w siedzibie Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego w Warszawie ul. Zgoda 11. Może zapowiedź nie jest związana wprost z tematyką strony, ale panią A. Zochowską znam osobiście.
06 lutego 2010

W numerze 266/09 kwartalnika "Problemy Kryminalistyki" ukazał się artykuł mojego autorstwa zatytułowany: "Teoretyczne i praktyczne aspekty systemu motywowania policjantów Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji". W opracowaniu przedstawiona została zarówno istota, jak i proces motywacji na przykładzie systemu, który funkcjonuje w Laboratorium od października 2005 r. 
Więcej >>>
31 stycznia 2010

29 grudnia 2009

"Czym byłyby osiągnięcia wybitnych detektywów i policjantów bez żmudnej pracy specjalisty kryminologa i biegłego sądowego? To dzięki ich badaniom możliwe stało się rozwiązanie skomplikowanych zagadek kryminalnych ..."
Na rok 2010 zapowiadane jest wydanie "Godziny detektywów" Jurgena Thorwalda (wreszcie!) w tłumaczeniu: Jerzego Dumańskiego, Kazimierza Jaegermanna, Krystyny Jaegermann i Jana Markiewicza. Już czekam (jak zwykle z niecierpliwością)
na ukazanie się pozycji.
Zerknij tutaj >>>
27 grudnia 2009
Wcześniej opisywałem inicjatywę Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego w sprawie biegłych sądowych. A teraz odpowiedź na list otwarty do Premiera RP - zerknij tutaj >>>
12 grudnia 2009
Nie tak dawno miałem przyjemność przebywać w Szkole Policji w Pile. Uczestniczyłem w szkoleniu zatytułowanym: "Oględziny i skanowanie miejsca wybuchu". Pewnego rodzaju tradycją stało się już to, że szkolenia dla kierujących zespołami oględzinowymi przebiegają w sposób niekonwencjonalny. Aktualna edycja była tego doskonałym przykładem.
Więcej >>>
2 grudnia 2009
Wczoraj w Instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Jastrzębcu miałem przyjemność uczestniczyć w publicznej rozprawie pracy doktorskiej zatytułowanej: "Warunkowanie instrumentalne psów do wykrywania markerów zapachowych chorób nowotworowych".
Pani Doktor serdecznie gratuluję 
29 listopada 2009
Drodzy Państwo!
Zapraszamy do współpracy. Może macie napisany ciekawy artykuł związany z tematyką wortalu? Przyślijcie go do nas - chętnie go zmieścimy wraz z linkiem do Waszej strony www.
Kontakt z nami >>>
27 listopada 2009
Dzięki Twórcom projektu WORTALE.NET również i ten poświęcony osmologii zmienił swój wygląd. Chciałbym tą drogą serdecznie podziękować Twórcom projektu.
Dziękuję 
Mam nadzieję, że Szanownym Użytkownikom również będzie się podobał.
27 listopada 2009
W związku z szeregiem zapytań dotyczących konkretnych spraw karnych chciałbym tylko przypomnieć, że strony w projekcie WORTALE.NET mają charakter tylko hobbystyczny i edukacyjny. Autorzy umieszczanych tu informacji nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z wykorzystywania informacji pochodzących ze stron. Wortal w żadnym wypadku nie służy temu, aby snuć rozważania na temat konkretnych spraw karnych, czy też prowadzić polemiki na temat orzeczeń sądowych. Ponadto wszelkie działania userów przypominające internetowe trollowanie nie będzie w ogóle brane pod uwagę.
1 listopada 2009
W kolejnym numerze Problemów Kryminalistyki (nr 265) pojawiła się recenzja książki prof. Józefa Wójcikiewicza: „Temida nad mikroskopem. Judykatura wobec dowodu naukowego 1993–2008”. Recenzja opracowana została przez dr Józefa Gurgula.
Zerknij tutaj ...
Certyfikacja pracowni badań osmologicznych
Komisja powołana przez Dyrektora Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji w dniu 20 października 2009 roku, dokonała oceny warunków funkcjonowania pracowni osmologicznej w Głogowie, Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Więcej ...