rozmiar czcionki A A A
czytano 10878 razy

Pobieranie materiału porównawczego

Podejrzany (oskarżony), jeżeli jest to konieczne do celów dowodowych, obowiązany jest poddać się pobraniu krwi lub wydzielin organizmu. W granicach koniecznych do zabezpieczenia śladów i dowodów przestępstwa przed ich utratą, zniekształceniem lub zniszczeniem, w wypadkach nie cierpiących zwłoki, można również dokonać pobrania wydzielin organizmu również od osoby podejrzanej. Pobieranie materiału porównawczego przeprowadza osoba, który nie uczestniczyła bezpośrednio w zabezpieczaniu materiału dowodowego. Eliminuje to, nawet hipotetyczną, możliwość uzyskania w trakcie badań "wskazań fałszywie pozytywnych" wywołanych wspólnym dla materiałów dowodowego i porównawczego zapachem osoby pobierającej, a nie zaś faktyczną zgodnością zapachową. Materiału porównawczego nie wolno pobierać w pomieszczeniach, w których istnieją silne źródła innych zapachów.

Materiał porównawczy pobiera się przede wszystkim z dłoni od osób. Pochłaniacze przekazuje się osobie w taki sposób, aby zminimalizować nanoszenie innych zapachów. Czas pobierania materiału porównawczego wynosi 15 min. W szczególnych przypadkach można pobierać również materiał porównawczy z innych części ciała, jak również z krwi. Pochłaniacze z zapachem pobranym od podejrzanego (oskarżonego) umieszcza się w opakowaniach szklano-metalowych, zabezpiecza przed fizyczną naruszalnością oraz dołącza się metryczkę. Wykonane czynności dokumentuje się sporządzając protokół pobrania materiału porównawczego - śladu zapachowego człowieka. W wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie ma możliwości pobrania materiału porównawczego bezpośrednio od osób, może on zostać pobrany również z przedmiotów lub rzeczy, co do których mamy pewność, że dana osoba miała z nimi bezpośredni kontakt. Z wykonanych czynności również sporządza się protokół pobrania materiału porównawczego.
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji OSMOLOGIA.WORTALE.NET.komentarzy: 3         Dodaj swój komentarz

2008-10-07 21:00 | Agata
Cieszę się zatem. Zapomniałam dodać, że na poleconej stronie znajdują się też inne ciekawe wzory druków, m.in. metryczka: http://www.podlaska.policja.gov.pl/PP/data/druki/pdf/inne/metryczka_dowodu_rzeczowego.pdf :) Pozdrawiam.

2008-10-07 20:40 | autor
Tak, druk ten należy uznać za prawidłowy. Pozdrawiam :)

2008-10-07 15:27 | Agata
Wzór druku protokołu pobrania materiału porównawczego, o którym mowa wyżej, można znaleźć tu: http://www.podlaska.policja.gov.pl/PP/data/druki/pdf/protokoly/prot_pobrania_sladu_zapachowego.pdf Mam nadzieję, że druk jest aktualny :) Pozdrawiam.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login