rozmiar czcionki A A A
czytano 3754 razy

Zapach laku

PROBLEM. Czy psy reagują na zapach laku?

Badania zrealizowano niezależnie w 8 pracowniach śladów zapachowych krajowych laboratoriów kryminalistycznych w okresie od września 1998 r. do lutego 1999 r. Badaniami objęto 22 psy specjalne Policji (18 samców i 4 samice).

W pierwszym wariancie badania (materiał startowy bez zapachu laku, jeden z materiałów uzupełniających lakowany) uzyskano wskaźnik pozytywnych identyfikacji, wynoszący 94,1% oraz 5,9% dla wskazań fałszywie pozytywnych. W drugim wariancie badania (materiał startowy z zapachem laku oraz jeden z materiałów uzupełniających również lakowany) uzyskano wskaźnik pozytywnych identyfikacji, wynoszący 86,4% oraz 13,6% dla wskazań fałszywie pozytywnych (ze względu na niewielką liczebność klasę wskazań fałszywie pozytywnych - wywołanych zapachem laku i klasę wskazań fałszywie pozytywnych - wywołanych innymi czynnikami – połączono w jedną). W trzecim wariancie badania (materiał startowy bez swojego odpowiednika w ciągu selekcyjnym, jeden z materiałów w ciągu - lakowany) uzyskano wskaźnik wyników pozytywnych (brak wskazań), wynoszący 87,5% oraz 12,5% dla wskazań fałszywie pozytywnych. We wszystkich wariantach testy statystyczne dały wyniki - odbiegające w wysoce istotnym stopniu - od przypadkowości.

WYNIKI.

1. Zapach laku nie jest zapachem atrakcyjnym dla psów specjalnych.

2. Zapach laku na słoiku umieszczonym w ciągu selekcyjnym nie stanowi łącznika między zapachem, który psy otrzymały do nawęszenia a wyjętym z lakowanego słoika.

3. Zapach laku na słoiku umieszczonym w ciągu selekcyjnym nie prowadzi do fałszywie pozytywnych wskazań psów, nawęszonych zapachem wyjętym z lakowanego słoika.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji OSMOLOGIA.WORTALE.NET.


Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login