rozmiar czcionki A A A
czytano 4929 razy

Zapach octu

PROBLEM. Czy istnieje możliwość identyfikacji zapachu ludzkiego celowo zatartego 10 %-owym kwasem octowym[1]?

Konieczność udzielenia odpowiedzi na to pytanie powstała w związku z pojawiającymi się coraz częściej na miejscach zdarzeń próbami zacierania śladów bytności sprawców substancjami o silnym zapachu własnym. W tym celu skonstruowane zostało doświadczenie, do którego wykorzystano silną substancję maskującą jaką jest 10 %-owy ocet spirytusowy. Badania przeprowadzono w pięciu niezależnych pracowniach osmologicznych, wykorzystując w cyklu badawczym 11 psów specjalnych.

WYNIKI.

Zanieczyszczenie śladów 10 %-owym octem spirytusowym nie niszczy alifatycznych kwasów tłuszczowych, wchodzących w skład ludzkiej substancji potowo-tłuszczowej. Zanieczyszczenie to może powodować znaczne utrudnienia w przeprowadzeniu badań. Są one jednak możliwe przy czasie opóźnienia 5 i 10 godzin.

Przeprowadzone doświadczenie jednoznacznie dowodzi, że próby zacierania śladów zapachowych octem nie wykluczają możliwości identyfikacji przez psy w ramach badań osmologicznych. W związku z powyższym zabezpieczanie śladów zapachowych z miejsc lub przedmiotów na miejscu zdarzenia, na którym sprawcy próbowali zacierać ślady swojego pobytu octem, nie traci na swym znaczeniu.[1] Dudek D., Srebnik G.: Wpływ zanieczyszczenia śladu dowodowego 10-proc. octem spirytusowym na pracę węchową psów specjalnych do identyfikacji śladów zapachowych, „Problemy Kryminalistyki” 2000, nr 227, s. 38.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji OSMOLOGIA.WORTALE.NET.


Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login