rozmiar czcionki A A A
czytano 3773 razy

Powtarzanie błędów

PROBLEM: Czy psy powtarzają błędy?[1]

To pytanie powstało w związku z często występującym w praktyce faktem preferencji przez psy zapachów określonych osób. W jednym z eksperymentów jeden pies wyraźnie preferował zapach pewnej osoby w pięciu kolejnych próbach przeprowadzanych z dwutygodniowymi przerwami. W czasie przerwy psu nie przedstawiano tego zapachu. Pies nie znał też tego zapachu przed eksperymentem. Pięć innych psów biorących udział w tym samym eksperymencie nie preferowało tego zapachu, a żaden z sześciu psów nie wykazywał zainteresowania zapachem innej, podobnej osoby również przedstawianej w systemie z dwutygodniowymi przerwami.

WYNIKI:

Na podstawie zrealizowanego eksperymentu dojść można do stwierdzenia, że czasem któryś pies może wyraźnie preferować zapach określonej osoby. Ta preferencja może utrzymywać się w czasie, ale zazwyczaj jest to preferencja typu „jeden pies - jeden zapach”, której nie „podzielają” inne psy.


[1] Schoon G.A.A.: A First Assessment of the Reliability of an Improved Scent Identification Line-up, Journal of Forensic Sciences 1998; (1), s.70-75.

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji OSMOLOGIA.WORTALE.NET.


Dodaj swój komentarz
Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login